Regulamin i sposób zaliczenia przedmiotu

Regulamin obowiązujący studentów z przedmiotu Botanika farmaceutyczna

  1. Na ćwiczeniach studenci pracują w grupach pod opieką asystenta. Zabrania się samowolnej zmiany grupy przez studentów (dotyczy to także pojedynczych zajęć). Zmiana taka jest możliwa przed rozpoczęciem semestru, w porozumieniu z właściwym Dziekanem, wyłącznie jeśli istnieją odpowiednie warunki organizacyjne (odpowiednia liczebność poszczególnych grup).
  2. W miejscu odbywania się zajęć nie mogą przebywać osoby postronne.
  3. Ćwiczenia rozpoczynają się punktualnie. Spóźnieni studenci nie zostaną wpuszczeni na salę ćwiczeń i na ćwiczeniach mają nieobecność nieusprawiedliwioną.
  4. Ćwiczenia rozpoczynają się prelekcją, potem odbywa się ich część praktyczna.
  5. Każdy student ma do dyspozycji mikroskop i preparaty konieczne do wykonania ćwiczenia. W razie ich uszkodzenia student ponosi odpowiedzialność materialną.
  6. Każda osoba na ćwiczeniach korzysta z własnych przyborów/przedmiotów niezbędnych do sprawnej i skutecznej realizacji zajęć. Na ćwiczeniach konieczne są: zeszyt gładki, ołówek, gumka, bawełniana lub lniana ściereczka do optyki mikroskopu, igła preparacyjna, szkiełka przedmiotowe i przykrywkowe, żyletka (skalpel), ściereczka do szkiełek mikroskopowych.
  7. Studenci przychodzą na zajęcia ubrani w czysty i wyprasowany fartuch. Obowiązkowa jest również zmiana obuwia.
  8. Jeżeli student jest nieprzygotowany do ćwiczenia, asystent może nie zezwolić na wykonanie części praktycznej, co prowadzi do niezaliczenia ćwiczenia. Tematyka ćwiczeń jest wywieszona przed rozpoczęciem ćwiczeń w gablocie Zakładu oraz podana na stronie internetowej i na grupie Botanika farmaceutyczna na Teamsach.
  9. Każde ćwiczenie należy zaliczyć na podstawie wykonanej części praktycznej. Odrabianie ćwiczenia możliwe jest tylko po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone asystentowi prowadzącemu grupę najpóźniej 5 dni roboczych po ustaniu zwolnienia.
  10. Przedmiot może być zaliczony po osiągnięciu wszystkich efektów kształcenia przewidzianych przewodnikiem dydaktycznym (sylabusem). Sylabus przedmiotu opracowano na podstawie aktualnych standardów kształcenia dla kierunku farmacja (rozporządzenie MNiSW z dnia 9 lutego 2018 r. Dz. U. 2018, poz. 345), zatwierdzonego programu kształcenia (Uchwała Senatu UM w Łodzi nr 63/2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r.) oraz obowiązującego Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Każdy efekt kształcenia oceniany jest niezależnie w ramach poszczególnych jednostek. Nieobecność na więcej niż trzech ćwiczeniach, mimo ich usprawiedliwienia, uniemożliwia osiągniecie efektów kształcenia w zakresie części praktycznej i skutkuje niezaliczeniem ćwiczeń. Obowiązkowa jest też obecność na ćwiczeniach terenowych, które będą się odbywać w maju, ponieważ nie ma możliwości ich odrabiania. W wyjątkowych sytuacjach, co do dalszych losów Studenta decyzję podejmuje Kierownik przedmiotu.
  11. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zdanie egzaminu.
  12. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest:
  • zaliczenie wszystkich ćwiczeń zarówno części praktycznej (w tym zaliczenie zielnika) jak i teoretycznej (dwie części: Histologia –ćw. 1-6 i Organografia – ćw. 7-12)
  • zaliczenie kolokwium z roślin niższych
  • zaliczenie części praktycznej dotyczącej rozpoznawania roślin.
  1. Ćwiczenia. W trakcie każdego ćwiczenia realizowane będą 5-pytaniowe testy oceniane w skali 0-5 punktów. Ćwiczenia 1-6 obejmują wiedzę z zakresu Histologii i aby tę część zaliczyć konieczne będzie zdobycie z niej co najmniej 17 na 30 możliwych punktów. Ćwiczenia 7-12 obejmują wiedzę z zakresu Organografii i aby tę część zaliczyć konieczne będzie zdobycie co najmniej 17 z 30 możliwych do zdobycia punktów.
    Studentom, którzy w toku ćwiczeń nie zdobyli odpowiedniej ilości punktów z którejkolwiek części (Histologia lub/i Organografia) będą przysługiwać dwa terminy poprawkowe w formie testu obejmującego zakres tematyki całego zagadnienia Punktacja testów poprawkowych pokrywa się z punktami, które można zdobyć w obrębie poszczególnych części na ćwiczeniach, czyli z Histologii trzeba zdobyć co najmniej 17 z 30 możliwych do zdobycia punktów i z Organografii 17 z 30 możliwych do zdobycia. Brak zaliczenia którejkolwiek z części uniemożliwia studentowi zaliczenie ćwiczeń, a więc jest równoznaczny z niedopuszczeniem do egzaminu. Terminy poprawkowe będą ustalane indywidualnie z Panią dr I. Weremczuk-Jeżyną.
    Informacje, co do formy przygotowania i zaliczenia zielnika, studenci uzyskają w trakcie trwania ćwiczeń.
  2. Kolokwium obejmuje pytania o charakterze testowym z materiału wykładowego z roślin niższych (wykłady 1-5). Warunkiem zaliczenia kolokwium jest uzyskanie co najmniej 22 z 40 możliwych do zdobycia punktów (ponad 55%). Osoby, które nie zaliczyły kolokwium w pierwszym terminie mają prawo do jego poprawy. Zgodnie z regulaminem studiów, studenci mają prawo do dwóch terminów poprawkowych.
  3. Zaliczenie z rozpoznawania roślin stanowiące praktyczne zaliczenie zajęć terenowych będzie miało miejsce w ramach przedostatniego ćwiczenia (termin 5 lub 6.06.2023). Jego zaliczenie wiąże się ze zdobycie co najmniej 3 z możliwych 5 punktów (przy czym muszą to być co najmniej 2 punkty z roślin zielnych oraz 1 punkt z części dotyczących drzew). Osoby, które nie uzyskają zaliczenia w pierwszym terminie mają prawo do dwóch terminów poprawkowych, które ustalają z osobą u której podchodziły do zaliczenia w 1 terminie).
  4. Egzamin jest pisemny o charakterze testowym. Jego zakres obejmuje wykłady z roślin wyższych: roślin nagonasiennych, roślin okrytonasiennych w tym budowy, funkcji i modyfikacji organów i surowców farmakopealnych oraz materiał z zajęć terenowych i ćwiczenia z Systematyki roślin. W ramach egzaminu można uzyskać maksymalnie 75 punktów. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 45 z 75 punktów (60%). Osoby, które nie zdały egzaminu, mają prawo zgodnie z regulaminem studiów do dwóch terminów poprawkowych.
  5. Ostateczna ocena z przedmiotu będzie wystawiona na podstawie sumy punktów uzyskanych z: ćwiczeń: Histologia (max 30 punktów), Organografia (max. 30 punktów), kolokwium (max 40 punktów), zaliczenia z rozpoznawania roślin (max 5 punktów) oraz z egzaminu (max 75 punktów) (pod warunkiem zaliczenia każdej z powyższych części na zasadach opisanych powyżej). Przy czym:
    2 – ocena niedostateczna, uzyskanie poniżej 45 poprawnych odpowiedzi na teście egzaminacyjnym (niezależnie od liczby punktów uzyskanych z pozostałych części)
    3 ocena dostateczna – – 104-114
    3 – ocena dostateczna – 115-133
    3,5 – ocena dość dobra – 134-143
    4 – ocena dobra – 144-157
    4,5 – ocena ponad dobra – 158-163
    5 – ocena bardzo dobra – 164 – 180 punktów.
  6. Studenci, którzy uzyskali co najmniej 85 ze 105 punktów możliwych do zdobycia z wszystkich części dopuszczających do egzaminu mogą przystąpić do egzaminu w dodatkowym terminie tzw. terminie „0”. Termin ten jest ustalany indywidulanie z kierownikiem przedmiotu i musi mieć miejsce przed ustalonym dla całego roku 1 terminem. Niezdanie egzaminu w tym terminie lub uzyskanie niesatysfakcjonującej oceny nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Przystąpienie do egzaminu w tym terminie jest dobrowolne.
  7. Korzystanie w czasie zaliczeń ćwiczeniowych/kolokwium/egzaminu z niedozwolonych pomocy skutkuje odebraniem pracyi niezaliczeniem pisanej pracy, tj. otrzymaniem 0 pkt. i/lub oceny niedostatecznej.
  8. W zajęciach, zaliczeniach (w tym kolokwiach), egzaminach mogą uczestniczyć wyłącznie Studenci i Prowadzący bez objawów chorobowych wskazujących na chorobę zakaźną oraz nie będący w kontakcie z osobami odbywającymi kwarantannę lub izolację w warunkach domowych lub którzy sami są objęci kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  9. Zapoznanie się z regulaminem przedmiotu studenci potwierdzają podpisem na pierwszym ćwiczeniu.
Podziel się