Regulamin zajęć zdalnych (wykłady) i zajęć stacjonarnych (seminaria i zajęcia praktyczne) oraz warunki zaliczenia przedmiotu Diagnostyka parazytologiczna
dla Studentów II roku Analityki medycznej
- Przedmiot obejmuje 25 godzin wykładowych, które będą realizowane zdalnie (on-line) za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams (w zespole
o nazwie „Diagnostyka parazytologiczna (II rok Analityka medyczna)”),
w czasie rzeczywistym, zgodnie z planem zajęć Studentów oraz i 20 godzin seminaryjnych
i 15 godzin ćwiczeniowych (5 „bloków tematycznych), które będą realizowane w formie stacjonarnej zgodnie z planem zajęć Studentów udostępnionym przez Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego. Seminaria i zajęcia praktyczne będą odbywały się w sali ćwiczeń Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej (Wydział Farmaceutyczny UM w Łodzi, Muszyńskiego 1).
- Zabrania się podczas wykładów i seminariów wykonywania zdjęć, nagrywania
oraz filmowania zajęć.
- Student może przystąpić do zajęć po zapoznaniu się z Regulaminem zajęć i regulaminem zaliczenia przedmiotu Diagnostyka parazytologiczna, z terminami konsultacji z Asystentami prowadzącymi zajęcia, a także z Uchwałą nr 13/2022 z dnia 28 kwietnia 2022r. Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w sprawie Regulaminu studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i przepisami BHP oraz po ich zaakceptowaniu przez podpisanie oświadczenia potwierdzającego ich znajomość na pierwszych zajęciach praktycznych.
- Udział w wykładach, seminariach i zajęciach praktycznych jest obowiązkowy. Obecność Studenta na zajęciach jest kontrolowana. Odrabianie seminariów i zajęć praktycznych nie jest możliwe. W wyjątkowych, losowych sytuacjach, za zgodą kierownika przedmiotu, Student może uczestniczyć w pojedynczych zajęciach z inną grupą seminaryjną, która realizuje ten sam temat.
- Na wykładach i zajęciach seminaryjnych będą omawiane przez Asystenta, w postaci prezentacji multimedialnej, zagadnienia zgodnie z udostępnionym harmonogramem zajęć.
- Udział w zajęciach praktycznych (ćwiczeniach) jest obowiązkowy. Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione. Odrabianie ćwiczeń (nie więcej niż 2;
w przypadku większej liczby nieobecności usprawiedliwionych decyzje podejmuje kierownik przedmiotu) możliwe jest wyłącznie po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego kierownikowi przedmiotu, które należy dostarczyć nie później niż 5 dni roboczych po odnotowaniu nieobecności. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności Student ma obowiązek nadrobienia materiału we własnym zakresie i zaliczyć kartkówkę. Termin i sposób odrabiania zajęć należy ustalić z Asystentem prowadzącym dany „blok tematyczny”.
- Student przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych i zaliczeniach.
- Wykłady, seminaria i zajęcia praktyczne rozpoczynają się punktualnie. W przypadku spóźnienia Student ma nieobecność nieusprawiedliwioną.
- Student przed zajęciami praktycznymi ma obowiązek pozostawić odzież wierzchnią
w szatni. Podczas ćwiczeń Studentów obowiązuje strój ochronny – biały, czysty, wyprasowany fartuch. Obowiązkowa jest również zmiana obuwia.
- Do zajęć i zaliczeń może przystąpić Student bez żadnych objawów chorobowych, nie objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych lub nie będący w kontakcie z osobami odbywającymi kwarantannę lub izolację w warunkach domowych.
- Podczas seminariów oraz zajęć praktycznych na sali ćwiczeń Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej UM w Łodzi zakazane jest spożywania pokarmów, chyba, że ze względów zdrowotnych istnieje taka potrzeba, o czym Student powinien poinformować Asystenta prowadzącego daną grupę.
- Podczas zajęć praktycznych Studenci pracują w grupach pod opieką Asystenta. Każdy Student pracuje samodzielnie przy mikroskopie, za który jest odpowiedzialny. W razie uszkodzenia mikroskopu lub preparatu mikroskopowego Student ponosi odpowiedzialność materialną.
- Na ćwiczeniach do pracy konieczne są gładki zeszyt, ołówek, gumka, ściereczka do optyki mikroskopu.
- Harmonogram zajęć wraz z omawianą tematyką seminariów i ćwiczeń oraz warunki zaliczenia przedmiotu dostępne są na tablicy ogłoszeń Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej UM w Łodzi, w Plikach zespołu „Diagnostyka parazytologiczna
(II rok Analityka medyczna)” w aplikacji MS Teams oraz w materiałach dydaktycznych Uczelni XP.
- Na seminaria i ćwiczenia Student przygotowuje się merytorycznie z materiału dotyczącego bieżących zajęć zgodnie z harmonogramem.
- Ćwiczenia obejmują 5 „bloków tematycznych”. Podczas ćwiczeń Student ogląda preparaty mikro- i makroskopowe, które będą omówione przez Asystenta na seminarium poprzedzającym ćwiczenia, a następnie wykonuje rysunki i ich opisy z objaśnieniem poszczególnych elementów budowy pasożyta. Po zakończeniu pracy Student przedstawia Asystentowi swój zeszyt w celu zaliczenia ćwiczenia (zaliczenie części praktycznej) i przystępuje do napisania kartkówki.
- Kartkówka obejmować będzie 3 pytania z bieżącego ćwiczenia obejmującego nazewnictwo, morfologię (ze szczególnym uwzględnieniem cech diagnostycznych)
oraz diagnostykę gatunków pasożytniczych i chorób przez nie wywołanych. Obowiązuje nomenklatura łacińska i polska gatunków. Każda kartkówka jest oceniana w skali 0-3 pkt (jedno pytanie 0; 0,5 lub 1 pkt). Maksymalna liczba punktów, którą można zdobyć
z kartkówek 15 pkt (5 kartkówek x 3 pkt).
- Przedmiot może być zaliczony po osiągnięciu wszystkich efektów kształcenia zgodnie z przewodnikiem dydaktycznym (sylabusem). Nieobecność na więcej niż dwóch ćwiczeniach (mimo ich usprawiedliwienia) uniemożliwia osiągnięcia efektów kształcenia w zakresie części praktycznej i skutkuje niezaliczeniem ćwiczeń.
- Przedmiot kończy się pisemnym zaliczeniem końcowym z oceną (testem obejmującym 100 pytań jednokrotnego wyboru lub uzupełnienia), którego tematyka obejmuje materiał ćwiczeniowy, seminaryjny i wykładowy. Każde pytanie jest oceniane w skali 0 lub 1 pkt.
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z testu
(co najmniej oceny dostatecznej, czyli uzyskanie minimum 60 pkt). Zaliczenie końcowe odbędzie się stacjonarnie.
- Studenci przystępujący do zaliczenia końcowego muszą okazać dokument potwierdzający ich tożsamość – legitymację studencką.
- Korzystanie z niedozwolonych materiałów, pomocy naukowych, przyrządów elektronicznych (np. telefonów komórkowych, smartwachów, słuchawek), porozumiewanie się z innymi Studentami podczas pisania testu końcowego będzie skutkowało odebraniem pracy i otrzymaniem oceny niedostatecznej.
- Student ma prawo wglądu do swojego testu w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników
w obecności kierownika przedmiotu.
- Studentowi przysługuje prawo przystąpienia do zaliczenia końcowego w trzech terminach. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności (zwolnienie lekarskie) Studentowi przysługuje prawo napisania testu końcowego w innym terminie. Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do kierownika przedmiotu nie później niż 5 dni roboczych po odnotowaniu nieobecności. Termin zaliczenia jest wyznaczony przez kierownika przedmiotu.
- Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest:
- obecność na wszystkich wykładach, seminariach i ćwiczeniach,
- praktyczne zaliczenie poszczególnych ćwiczeń,
- uzyskanie minimum 9 pkt z kartkówek odbywających się pod koniec ćwiczeń,
z 5 „bloków tematycznych”,
- uzyskanie minimum 6 pkt z końcowego zaliczenia praktycznego, które obejmować będzie analizę 3 preparatów mikroskopowych pasożytów z podaniem nazwy polskiej
i łacińskiej oraz oglądanej postaci. Zaliczenie praktyczne jest oceniane w skali 0-9 pkt
(z każdego preparatu można zdobyć 0-3 pkt). Maksymalna liczba punktów, które można zdobyć na zaliczeniu praktycznym 9 pkt.
- Maksymalna liczba punktów, które może zdobyć Student na zajęciach wynosi 24 pkt.
- Student, który uzyska maksymalną liczbę punktów z zajęć tj. 22-24 pkt otrzyma bonus
w postaci podniesienia oceny o pół stopnia z zaliczenia końcowego, pod warunkiem zaliczenia testu na, co najmniej, ocenę dostateczną.
- W zależności od sytuacji epidemiologicznej sposób zaliczenia ćwiczeń i przedmiotu może ulec zmianie, o czym Studenci zostaną poinformowani wcześniej.
- Konsultacje z Asystentami odbywają się zgodnie z wyznaczonymi terminami lub po wcześniejszym umówieniu się.